Srđan Puhalo

Srđan Puhalo je rođen 1972. godine u Foči, jer u Kalinoviku nije bilo porodilišta.Odrastao je u Kalinoviku uz pomoć roditelja, mnogobrojne familije i "Politikinog zabavnika". Čuvajući krave kod babe Radojke shvatio je da je život veoma težak, pogotovo u Kalinoviku. Do četrnaeste godine bio je učesnik dvije omladinske radne akcije, posjetio koncentracione logore Jasenovac i redovno se takmičio u "Titovim stazama revolucije", što je ostavilo neizmjerni trag na njegovoj krhkoj ličnosti. Srednju školu završio je u Sarajevu, a psihologiju je diplomirao u Beogradu. Iluzije je izgubio prilično rano, a nevinost dosta kasno. Preživio je dva rata, kao i veliku inflaciju u Srbiji, a onda je došao da živi u Banjaluku. Magistrirao je psihologiju u Banjaluci, a doktorirao u Sarajevu. Dobar je otac dvoje djece, a loš muž jedne žene. Nije nosilac nijednog ordena, ali zato ga krase mnogi epiteti kao što su soroševac, nevladinac, strani plaćenik, antisrbin, autošovinista, Bakirov Srbin. Mašta da postane profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci. Ima mnogo problema sa pravopisom, stranim jezicima, potencijom i holesterolom.

Srđan Puhalo

Šta se iza brda valja kod životnih osiguranja?

Poštovani Savjetu za zaštitu ustavnog poretka Republike Srpske,

Obraćam vam se javno jer svi znamo da postojite, ali niko ne zna ko ste i gdje vam je sjedište. Ja imam razumijevanja za to pa se nadam da ćete i vi imati razumijevanja za mene. Već sam vam pisao krajem 2013. godine, ali osjećam potrebu da vam se ponovo obratim.

Elem, neki dan kada sam shvatio da nam pored vehabija, zelenih beretki, sunni legionara, robijaša i fukara koji su pod vašim i Ćurguzovim nadzorom, postoji još jedna grupa ljudi koja prijeti da uruši ustavni poredak naše Republike Srpske. Ja vjerujem da su i oni pod nadzorom, ali moja je patriotska dužnost da te upozorim.

Neki dan sam prisustvovao, kako sam mislio bezazlenom skupu, na kojem nam je osoba nudila životno osiguranje i štednju za penziju. Znam, reći ćeš pa u čemu je tu problem­, kod nas osiguravajuće kuće legalno rade.

Problem nije što one rade, već  kako i šta rade!

Elem, oni polaze od nekoliko vrlo problematičnih teza koje su mom patriotskom uhu veoma zasmetale i koje su dugoročno gledano pogubne za našu Republiku Srpsku.

Teza br. 1. Oni kažu da je penzioni fond kojeg danas poznajemo prošlost i da je kao takav neodrživ.

Iza ove teze se krije poruka da je Republika Srpske nesposobna da se u budućnosti brine za svoje penzionere koji su 50 godina radili i stvarali je. Oni nam poručuju da je naše društvo bezdušno, egoistično, siromašno i bezperspektivno, jednom riječju nije socijaldemokratsko. Tako nešto se do danas nije usudio reći ni Željko Komšić. Pričali su nam o tri penziona stuba i njihovim prednostima, a dok je on to govorio pred mojim očima su se ukazale naše majke, žene i sestre koje su kod pravih Srba tri stuba kuće i već sam vidio njihovu marginalizaciju unutar našeg društva.

Teza br. 2. Oni ni u jednom trenutku ne govore o djeci koja trebaju da se brinu o svojim starim i iznemoglim roditeljima.

Na taj način  oni svjesno rasturaju osnovnu ćeliju našeg društva ali i našu trediciju. Zar kod nas nije normalno da djeca ostaju što je moguće duže kod svojih roditelja i žive na njihovoj grbači. Zapadni individualizam i otuđenje jednih od drugih nije u našem genetskom kodu i treba ga prezreti i odbaciti.

Teza br. 3. Naše zdravstvo je loše, sa tendencijama da postane još gore.

Svi znamo da je naše zdravstvo najbolje u regionu, nedavno je to neko rekao, ali se više ne sjećam ko. Oni poručuju našim ljudima da nema besplatnog liječenja i da se pare moraju imati da bi se dobila kvalitetna zdravstvena zaštita i podmitili ljekari.

Svi znamo da su to tvrdnje SDS-a. Naravno ni jednom riječju ne spominju Federaciju BiH, svjetsku ekonomsku krizu i OHR kao glavne krivce zašto nismo postali Pijemont Srba. Kakve su namjere ljudi koji tako govore o tebi ti samo presudi. Spominajni su neke liste čekanja za CT i magnetnu rezonancu, kao i za neke banalne operacije. Zapitao sam se u tom trenutku čime trebaju da te okaljaju ovi strani plaćenici da bi im uzvratila Republiko Srpska.

Teza br. 4. Ovi što prodaju životno osigurnja i štednju za penziju polaze od teze da ćemo posle odlaska u penzije živjeti još najmanje 20 godina.

Svi mi veoma dobro znamo da  živjeti na grbači radnika nije patritski. Mi svoje lične ciljeve moramo da podredimo boljitku Republike Srpske i stoga smrt svakog penzionera predstavlja patriotski čin kojim naš entitet postaje samoodrživ. Što bi rekli ovi moji u Kalinoviku, ne pitaj za kim zvona zvone, već je li penzioner.

Teza br. 5. Nekoliko puta su pomenuli da je broj radnika i penzionera izjednačen, dok su iz izmanipulisane publike, dobacivali i nezaposlenih.

Sve da je ovo i tačno, u šta ja sumnjam, ovo ne treba da se iznosi javno. Neki bi se i te kako obradovali tom podatku. Pa zar naš narod nije odavno rekao „Čega se pametan stidi, budale se ponose“, ali oni nisu budale. Ti „ribari ljudskih duša“ svjesno nas tjeraju u očaj i defetizam, ne bi li destabilizovali Republiku Srpsku i sjebali Rusima „Južni tok“.

Teza br. 6. Pare treba štediti i to najčešće u inostranstvu.

Ovom tezom se potkopava privreda i ekonomija Republike Srpske, jer se tako smanjuju domaća ulaganja i sputava preduzetnički duh koji nam je danas i te kako potreban. Ti si nam, Republiko Srpska, omogućila da firmu otvorimo za jedan dan, a oni sve to ruše. Zar ćemo da dozvolimo da se našim novcima grade zemlje EU, dok mi čekamo strane investitore?

Teza br. 7.  Kada kažu da rade u cijelom regionu, nikad ne spomenu sintagmu „takozvano Kosovo“.

Kada se hvale uspjesima u regionu i tradicijom dugom preko 200 godina osiguravajuće kuće jasno nam govore da su priznale Kosovo. Ako priznamo Kosovo šta nam onda ostaje, pitam se ja?

Osim ovih, čini mi se vrlo izdajničkih teza, interesantno je da su ti prodavači istrenirani da svojom pričom zaokupe pojedinca koji se ponaša kao zombi. Na njihova pitanja svi odgovaraju sa da, da, da i niko ne postavlja bilo kakvo konstruktivno pitanje. To je najbolji dokaz da su prošle obuku kod onih iz Otpora tj. Amerikanaca.

Važno je naglasiti da oni rade na principu multilevel marketinga i na taj način pod plaštom prodaje osiguranja i penzija i sitne zarade, oni stvaraju armiju svojih sljedbenika koji propovijedaju ono što sam  gore naveo.

U Bosni i Hercegovini ima 25 osiguravajućih kuća i možete li da zamislite te horde prodavača osiguranja i penzija kako svakodnevno šire strah i defetizam i „ispiraju mozak“ stanovnicima  Republike Srpske. Ako se odmah ne reaguje ovi prodavači defetizma i depresije će na ulice izvesti desetine hiljada nezadovoljnih Srba i tako pokušati da ugroze stabilnost Republike Srpske, a  to bi dovelo do promjene ustava Bosne i Hercegovine.

Nadam se da ne mislite da sam paranoičan jer sve gore navedeno je tačno i to vam mogu potvrditi Dževad Galijašević, Čedomir Antić, Nino Raspudić i ostali naši analitičari.

Srdačan pozdrav
Srđan Puhalo

 

Zabranjeno kopiranje bez odobrenja redakcije

Komentari
Twitter
Anketa

Da li podržavate ideju da se Dan Republike Srpske umjesto 9. januara slavi 15. februara?

Rezultati ankete
Blog