Zdravlje
Pričajmo o zdravlju muškaraca: pregledi su važni, ne bježite od njih!
Movembar je globalna kampanja koja se svake godine u novembru fokusira na zdravlje muškaraca, s posebnim naglaskom na rak prostate i testisa, ali i mentalno zdravlje. Ove bolesti često se ne prepoznaju na vrijeme, a mogu imati ozbiljne posljedice ako se ne dijagnosticiraju i ne liječe pravovremeno.
Cilj Movembra je edukovati javnost, potaknuti muškarce na preventivne preglede i podržati istraživanja usmjerena na liječenje ovih bolesti. Ipak, nije samo novembar mjesec u kojem bi se muškarci trebali posvetiti svom zdravlju – pozivamo sve muškarce da bio novembar/movember ili ne, odu na preventivne preglede, vrše samopreglede. Također, molimo i njihove partnerice da ih upozore i vode računa o njihovom zdravlju i – tjeraju na preglede. I nisu samo rak prostate i testisa teme o kojima treba pričati – govorimo i o depresiji, posttraumatskom stresnom poremećaju, ovisnosti o duhanu, cigaretama i alkoholu, koji, jasno, nisu samo nešto što pogađa muškarce, nego i žene, ali kao da se manje priča. Nekako se više priča o zdravlju žena i više žena posluša, a nešto manje o zdravlju muškaraca, kao da je to nešto čega se treba stidjeti, ali zahvaljujući često šaljivim kampanjama u sklopu Movembera, važne informacije dolaze i do muškaraca i to nam je drago.
Rak prostate: globalni i lokalni podaci
Rak prostate je jedan od najčešćih oblika raka kod muškaraca. Na globalnoj razini, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), godišnje se dijagnosticira više od 1,4 milijuna novih slučajeva, a više od 375.000 muškaraca umire od ove bolesti. Ovo čini rak prostate drugim najčešćim tipom raka kod muškaraca globalno, iza raka pluća. U Bosni i Hercegovini, statistike također potvrđuju ozbiljnost problema.
Prema podacima iz Federacije BiH, u 2023. godini registrirana su 204 nova slučaja raka prostate, s učestalošću od 19 na 100.000 muškaraca. U Republici Srpskoj, od raka prostate liječeno je 2.277 muškaraca, dok je stopa incidencije iznosila 13,6 na 100.000, a smrtnost 9,2 na 100.000. Rak prostate treći je vodeći uzrok obolijevanja od malignih bolesti kod muškaraca u ovom entitetu, a najčešće pogađa muškarce starije od 60 godina.
Problem sa FBiH čini i nedostatak registra pacijenata i podaci iz Godišnjaka Instituta za javno zdravstvo FBiH koje smo stavili odnose se na 2023. te je iz toga nemoguće zaključiti koliko ima ukupno pacijenata.
“Kao i za sve ostale bolesti u FBiH ne postoji zvanični Registar oboljelih tako da nismo u stanju govoriti o realnim evidencijama i statistikama. Imamo obećanje da će se veoma brzo ustanoviti novi Registar oboljelih“, kazao je Sead Sedić iz Udruženja oboljelih od raka prostate FBiH.
Iz udruženja dodaju kako se u FBiH sve procedure od dijagnostike do realizacije procedura liječenja kao što su operativni zahvati i postbolničko liječenje obavljaju u realnim okvirima, međutim problem nastaje kod oboljelih od raka prostate kao onkološkog oboljenja zbog sporog ulaska u adekvatnu onkološku terapiju. “Razlog je nedostatak finansijskih sredstava Fondu solidarnosti FBiH“, naglasili su.
Rak testisa: Bolest mlađih muškaraca
Za razliku od raka prostate, koji se uglavnom javlja kod starijih muškaraca, rak testisa primarno pogađa mlađe muškarce između 15 i 45 godina, najčešće u tridesetim godinama. Globalno, ovo je relativno rijetka bolest s visokom stopom izlječenja ako se otkrije na vrijeme. U Republici Srpskoj je u 2023. godini zabilježeno 126 oboljelih, a stopa incidencije bila je 3,9 na 100.000 muškaraca, dok je smrtnost iznosila 0,8 na 100.000.
Simptomi raka prostate
Rak prostate često ne uzrokuje simptome u ranim fazama, što ga čini podmuklim. Međutim, s napredovanjem bolesti, mogu se pojaviti:
- poteškoće s mokrenjem (slab ili isprekidan mlaz)
- osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura
- česta potreba za mokrenjem, osobito noću
- krv u mokraći ili sjemenoj tekućini
- bolovi u zdjelici ili donjem dijelu leđa
- erektilna disfunkcija
Svaki problem sa mokrenjem, poput slabog i isprekidanog mlaza te ako čekate da mokrenje počne bi trebale biti indikacija da se obratite urologu.
Važno je napomenuti da ovi simptomi ne znače nužno prisutnost raka prostate, već mogu biti povezani s drugim stanjima poput benigne hiperplazije prostate (povećanje prostate). I ovaj problem se može liječiti i držati pod kontrolom te svakako i o njemu treba dizati svijest, jer dosta muškaraca ima povećanu prostatu.
Simptomi raka testisa
Za razliku od raka prostate, simptomi raka testisa često su izraženiji i uključuju:
- bezbolnu kvržicu ili oteklinu u jednom od testisa
- osjećaj težine u skrotumu
- bol ili nelagodu u testisima ili skrotumu
- promjenu veličine ili konzistencije testisa
- bol u donjem dijelu trbuha ili preponama
Bilo kakva promjena u izgledu ili osjećaju testisa zahtijeva hitan pregled.
Pregledi za rano otkrivanje raka nakon 50. godine
Muškarci stariji od 50 godina trebali bi redovito obavljati preventivne preglede za rak prostate. Oni koji imaju porodičnu istoriju bolesti trebali bi s pregledima započeti već od 45. godine.
“Prevencija i skrining program je do sada bio samo na lični zahtjev, a organizovani nacionalni programi još nisu uspostavljeni. Udruženje oboljelih od raka prostate FBiH od prošle godine provodi kampanju dobrovoljnog besplatnog PSA testiranja u 5 gradova u FBiH. I ove godine se provodi ista kampanja besplatnog PSA testiranja uz podršku kompanije Molson Kors i Ministarstva zdravlja KS koji provodi zaseban preventivni program PSA testiranja”, kazao je Sead Sefić iz Udruženja oboljelih od raka prostate FBiH.
Iz ovog udruženja kažu kako su glavni uzroci nedostatka preventivnih i skrining programa to što nisu osmišljeni i realizirani nacionalni skrining programi, nedostatak sredstava jer je taj program kompleksan i treba izdvojiti znatna sredstava te nedostatak stručnog kadra.
Ključni pregledi uključuju:
1. PSA test (prostata-specifični antigen)
Ovo je krvni test koji mjeri razinu PSA proteina u krvi. Povišene razine mogu ukazivati na probleme s prostatom, uključujući rak, ali i na benigna, ali neugodna stanja i zdravstvene probleme poput povećanja ili upale prostate. Povećanje prostate se događa iznad 45 godina, a prostatitis, odnosno upala prostate kod mlađe populacije.
Dakle, ovo je test iz krvi, i jedina je neugoda ubod. Ovo nije test gdje vam guraju prstić.
2. DRP (digitalni rektalni pregled)
Tijekom ovog pregleda, liječnik prstom kroz rektum opipava prostatu kako bi utvrdio postoje li nepravilnosti poput povećanja ili kvržica. O da, to je onaj pregled kojeg se svi boje, jer “prstić”, ali ne bi trebalo. Jer spašava život.
Inače zdravstveni radnici preporučuju da se urade oba testa, zbog smanjenja rizika da se jave lažno pozitivni ili lažno negativni nalazi. Kombinacija je najbolja. Osim toga DRP (ili DRE, prema engleskom digital rectal exam) je važan i za utvrđivanje drugih aspekata zdravlja prostate, recimo da li je uvećana.
3. Dodatne pretrage
Ako rezultati ovih testova upućuju na mogućnost raka, preporučuju se dodatne dijagnostičke metode poput biopsije prostate, ultrazvuka ili magnetske rezonancije.
Pregledi za rak testisa
Samopregled testisa najvažniji je korak u ranom otkrivanju bolesti. Preporučuje se muškarcima da jednom mjesečno pregledaju testise na prisutnost kvržica, oteklina ili promjena. Još jednom naglašavamo da je ovo tip raka koji pogađa više mlađe muškarce pa tako nemojte čekati da se povremeno opipate “tamo dolje”… znamo da to radite ionako, pa neka bude korisno. Ljekar može preporučiti ultrazvuk ili krvne testove za dodatnu dijagnostiku.
Liječenje raka prostate
Liječenje raka prostate ovisi o stadiju bolesti, dobi pacijenta i općem zdravstvenom stanju. Opcije uključuju:
aktivno praćenje – za spororastuće tumore redovito se prati razvoj bolesti bez trenutnog liječenja.
hirurško uklanjanje prostate (prostatektomija) – koristi se za lokalizirane tumore.
radioterapija – zračenje.
hormonska terapija – smanjuje razinu muških hormona koji potiču rast raka.
hemoterapija – koristi se kod uznapredovalih stadija bolesti.
Liječenje raka testisa
Rak testisa se u pravilu liječi vrlo uspješno, a metode uključuju:
hirurško uklanjanje zahvaćenog testisa (orhidektomija) – prva i osnovna terapija.
radioterapija i kemoterapija – koriste se za uništavanje preostalih stanica raka ili kod uznapredovalih stadija.
Prevencija raka prostate i testisa
Iako ne postoji siguran način za sprječavanje ovih bolesti, određene promjene načina života mogu smanjiti rizik:
- Zdrava prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima, a siromašna crvenim mesom i zasićenim mastima.
- Redovita tjelesna aktivnost.
- Održavanje zdrave tjelesne težine.
- Izbjegavanje pušenja i ograničavanje unosa alkohola.
- Redoviti pregledi i samopregledi.
“Promjene u zdravstvenoj politici bi omogućile uvođenje obavezne prevencije i skrininga kao što se to radi u zemljama razvijenog svijeta. Uvođenjem prevencija i skrininga i muškarci bi imali bolju zdravstvenu zaštitu”, istakao je Sead Sefić iz Udruženja oboljelih od raka prostate Federacije BiH. On je također istakao važnost kampanje #Movember u cilju podizanja svijesti i angažiranja muškaraca, ali i važnost žena koje mogu biti ključne u realizaciji ovakvih kampanja.
“Podizanje svjesnosti o problematici muškog zdravlja nam polazi za rukom jer se već javno govori o potrebi prevencije muškaraca u borbi protiv raka prostate i raka testisa. To do sada nije bio slučaj da se u javnom prostoru razgovara na tu temu”, naglasili su iz ove organizacije.
Rak prostate i testisa ozbiljne su bolesti, ali ranim otkrivanjem i pravovremenim liječenjem mogu se uspješno liječiti. Movembar nas podsjeća na važnost preventivnih pregleda, zdravih navika i edukacije o muškom zdravlju. Iskoristite ovaj mjesec za akciju i širenje svijesti jer svaki korak prema brizi za zdravlje čini razliku.
Izvor: naukagovori.ba