Politika

Oдмрзнут Прелазни споразум са Србијом

БРИСЕЛ - Шефови дипломатија Европске уније одлучили су да одблокирају Прелазни трговински споразум са Србијом, пошто је Холандија пристала да ублажи став послије позитивног извјештаја главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца.


Кључни корак напријед представљао је Брамерцов став да је сарадња Београда са судом у Хагу у константном успону, што су шефови дипломатија чланица ЕУ оцијенили као веома повољан напредак.

Састанак министара спољних послова ЕУ дио је припрема за предстојећи самит шефова држава и влада ЕУ, заказан за 10. и 11. децембар.

Комесар за проширење Оли Рен изјавио је уочи почетка састанка да се могу очекивати разговори о ширењу ЕУ.

"Показало се да су пројекти ширења донијели стабилизацију на западном Балкану. Вријеме је да донесемо даље одлуке о приближавању земаља западног Балкана ЕУ", рекао је Рен.

Шефови дипломатије ће разматрати и годишњи извјештај о напретку који су оствариле државе укључене у процес проширења, а њихови закључци биће представљени одвојено за сваку од тих држава.

На састанку ће, такође, државе које ће предсједавати ЕУ - Шпанија, Белгија и Мађарска, представити заједнички програм рада у наредних 18 мјесеци.

Једна од занимљивих тема састанка Савјета ЕУ биће и разговор са новоименованом Високом представницом ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон о начинима на који Унија може да учврсти своју глобалну улогу.

У том контексту, министри ће разматрати и формирање Службе за спољну акцију, што је предложила Ештонова, која би требало да се оснује у складу са реформама предвиђеним Лисабонским споразумом, базичним документом Уније који је ступио на снагу 1. децембра.

Шефови дипломатија ће, такође, разговарати о финансијским, привредним и проблемима запошљавања, односно да ли, како и када обуставити мјере предузете ради борбе против глобалне финансијске кризе, као и о новој стратегији за привредни развој и запошљавање послије 2010. године.

Током састанка требало би да буде усвојен и "Стокхолмски програм", односно нове смјернице за ЕУ у домену слобода, безбједности и правосуђа. Шефови дипломатије ЕУ ће разговарати и о Ирану, са посебном пажњом на нуклеарни програм те земље, лошу ситуацију људских права и односима између Брисела и Техерана.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog