Звездини кошаркаши разбили Шпанце

БЕОГРАД - Црвенa Звезда потукла је до ногу у другом колу Ласт 16 Еврокупа шпанску Гран Канарију са 97:67 (22:15, 31:22, 19:22, 25:8)! Звезда се издвојила на врху табеле са скором 2-0 и значајно се примакла пласману у четвртфинале Еврокупа.

Ако настави да игра на овако високом нивоу, реално је да даље оде као побједник групе Л.

Београђанима иде на руку и побједа чешког Нимбурка над Турк Телекомом - 97:92 послије продужетка. Управо ће турски представник бити ривал црвено-белима у наредна два кола, 9. и 23. фебруара.

Звезда је против Гран Канарије имала петорицу играча са двоцифреним учинком, најефикаснији су били Немања Бјелица са 22 и Мајк Тејлор са 21 поеном.

Преостала тројица на тој листи - Кешељ, Кикановић и Стевић - ударили су темељ побједи као чланови стартне петорке, која је жестоким притиском у одбрани и готово максималним учинком у нападу (20:10 у 9. минуту), ставила до знања гостима са Канарских острва да се неће добро провести на београдској зими.

И мора се признати, како је Звезда одиграла у уторак увече, срушила би многе евролигаше, а не екипу која спада у другу категорију најјаче националне лиге у Европи.

Далеко од тога да се играчи Гран Канарије нису трудили. Али "налетели" су на тим који је шутирао 71 одсто за два поена (25/35) и 53 одсто за тројку (9/17), играо одбрану на врхунском нивоу и доминирао у скоку. Гран Канарија је укупно имала 14 ухваћених лопти, а Звезда 13 само у фази напада.

Нису црвено-бели дозволили да их уздрмају четири тројке Мелвина Сандерса у другој четвртини, а ни промјена одбране у трећој дионици, када су гости са 64:46 пришли на 65:57 и наговијестили да није све готово.

Бјелица је мајсторски водио црвено-бели брод и на крају имао осјетно бољи статистички учинак (индекс 31) од Тејлора (22), мада је амерички бек тројкама, акробатским улазима под кош и украденим лоптама чешће подизао публику на ноге.

Питање побједника практично је ријешено у последња три минута првог полувремена. Црвено-бели су за то време убацили чак 20 поена, укључујући четири тројке и са 33:31 отишли на 53:37.

Бјелица је у последњем минуту поентирао из десног ћошка, иако добро чуван, док је Тејлор двије секунде прије краја погодио са готово девет метара! Податак је за "вјеровали или не", да је на полувремену само Вук Радивојевић имао два промашена шута из игре - сви остали по један или ниједан!

Коначан "плус" од 30 поена, "набилдован" серијом од 21:0 у финишу утакмице, сигурно ће бити велики Звездин адут у завршници Ласт 16 фазе.

Ако послије два меча са Турк Телекомом и гостовања Нимбурка у Пиониру задрже побједу вишка у односу на Гран Канарију, у последњем колу ће им бити доста да изгубе са мање од 29 разлике...

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кешељ 10, Кикановић 15 (шут за два 6/7), Радосављевић, Рондовић, Тејлор 21 (за два 5/8, за тројку 3/4, 4ас), Недовић 1, Стевић 13 (за два 6/6, 6ск), Радивојевић 6, Виденов 3, Штимац 3 (5ск), Бакић 3 (3ск, 4ас, 2укр), Бјелица 22 (за два 4/5, за тројку 3/3, пенали 5/6, 6ск).

ГРАН КАНАРИЈА: Фишер 2, Огустин 10, Алварадо, Саване 4, Белас, Норис 9, Кикерт, Моран 2, Керол 14, Сандерс 17 (за тројку 5/6), Мекдоналд 9.