Шпанија спојила европско и свјетско злато

Фудбалска репрезентација Шпаније нови је шампион свијета у фудбалу, пошто је у финалу савладала Холандију после продужетака са 1:0.

Гол одлуке постигао је Андрес Инијесте у 117. минуту после правовременог додавања Фабрегаса.

Седам минута раније Хејтинга је искључен после старта управо над Инијесте. Шпанци су тако постали трећа селекција, после Западне Њемачке и Француске, која је објединила титуле европског и свјетског првака.

Двије репрезентације играле су до сада девет пута. Оба тима забиљежила су по четири победе, а једна утакмица завршена је нерешеним исходом.

Селектори Висенте дел Боске и Берт ван Марвајк одлучили су зе за очекиване саставе на почетку меча. Шпанац је поново из прве поставе изоставио Фернанда Тореса, а Ван Марвајк је у тим вратио десног бека Ван дер Вила и Најџела де Јонга који су у полуфиналу против Уругваја били суспендовани.

Иако је свако финале, а поготово финале Свјетског првенства потпуно отворено, Шпанија је пред дуел у Јоханесбургу била благи фаворит, што се и видјело у првих десетак минута утакмице.

Шпанци су од самог старта преузели иницијативу и својом препознатљивом пас игром контролисали су посјед лопте.