Vijesti

CIA dokumenata: Milošević zakazao, Tuđman besraman

ZAGREB – Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) je, kako prenose hrvatski mediji, bila otvoreno iznenađena izostankom bilo kakve reakcije zvaničnog Beograda za vrijeme hrvatske vojne akcije “Oluja”, navodi se u dijelu dokumenata biliboteke “Klinton” i američke tajne službe sa kojih je skinuta oznaka tajnosti, a čije objavljivanje je najavljeno za početak oktobra.

 

U dijelu dokumentacije, koja se delimično bavi i Hrvatskom, navodi se da CIA nije mogla da vjeruje da je izostala reakcija nekadašnjeg srpskog predsjednika Slobodana Milosevića i njegovih saradnika za vrijeme hrvatske vojne akcije “Oluja”.

Amerikanci su, kako prenose hrvatski mediji, očekivali mnogo burniju reakciju zvaničnog Beograda.

CIA je, ukazuje se, konstatovala da je tadašnji hrvatski predsednik Franjo Tuđman postao tvrdoglav nakon pobjede u “Oluji” i da je “besramno” američkim diplomatama izneo svoju viziju za budućnost regiona po principu podjele BiH između Hrvatske i Srbije.

Tuđman je, procenjivala je CIA, vjerovatno takvo rješenje problema vidio kao dugoročni proces koji će neizbježno dovesti do uključivanja bosanskih Hrvata u teritoriju “velike Hrvatske", dok bi “krnja” bosansko-muslimanska država u najboljem slučaju bila hrvatski protektorat.

U analizi CIA se navodi i da je tadašnji, ratni predsjednik BiH Alija Izetbegović, kako se navodi, vjerovatno s pravom strahovao da će Hrvatska pokušati da zadrži kontrolu nad osvojenim teritorijama u Bosni.

Iz do sada objavljenih dokumenata se zaključuje i da su SAD bile neodlučne po pitanju priznanja samostalnosti bivših jugoslovenskih država jer su strahovale kakve bi reakcije to moglo imati na terenu.

“Odluka Njemačke i drugih zemalja Evropske zajednice da priznaju nezavisnosti jugoslovenskih republika će vjerovatno izazvati Srbe i Hrvate (u BiH) da srpska i hrvatska područja priključe Srbiji i Hrvatskoj. Ovo bi moglo izazvati lanac nasilja dok lokalne grupe budu nastojale da spriječe ili posese aneksiju tih područja”, navodi se u delu jednog od već objavljenih dokumenata.

Zanimljivo je, kako se ističe, kako je CIA tražila i scenario prema kojem bi se mogao izbjeći sukob većih razmjera. Amerikanci su, naime, smatrali kako kontrolu nad stanjem u BiH u tom trenutku treba da uzme umjerena struja, koja će kasnije, kroz pregovore podijeliti BiH i stvoriti većinske hrvatske i srpske teritorije koje bi se, možda, priključili Hrvatskoj i Srbiji.

Prenijet je i izvještaj CIA-e pod brojem R 70-14 1OCT2013 od 11. septembra 1995. godine pod nazivom "Hrvatska vizija Bosne u kojem stoji:
"Budući da je Hrvatska u avgustu uspješno vratila Krajinu, njeni lideri smatraju da moraju imati aktivniji angažman za postizanje mira u Bosni. Zapažen je napredak u saradnji sa Sarajevom. U Splitu je 22. jula 1995. potpisana Deklaracija što je osnov za hrvatske vojne intervencije u Bosni. Ministar spoljnih poslova (Ejup) Ganić rekao je američkim diplomatima da će zajedničkim vojnim operacijama u Bosni proširiti teritoriju pod kontrolom Federacije na oko 60 posto, što će predstavljati osnovu za dogovore oko Federacije za pregovaračkim stolom. Takve operacije su privremeno na čekanju zbog mirovnih pregovora", navode hrvatski mediji.
Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog