Intervju

Banjalučka muzička scena još uvijek u znaku turbo folka

Nerado, ali moramo priznati da je situacija na muzičkoj sceni u Bosni i Hercegovini i u državama u okruženju više nego tragična. Folk muzika i “lake note” sve su popularnije među mladima, a bilo kakva ozbiljnija muzika i bendovi teško pronalaze svoje mjesto.

autor: Sara Slijepčević

Na fotografiji: Stanko Raljić (lijevo), Dragan Moconja (desno)

Ipak, kako kažu Stanko Raljić i Dragan Moconja iz banjalučkih bendova Važno obavještenje i Tupas mene, osjeti se napredak. Spor, ali ipak napredak.

„Situacija u BiH se polako popravlja, ali je to sve i dalje jako sporo, pogotovo ako se baviš rok muzikom ili sličnim žanrovima“, kaže Raljić, a Moconja dodaje kako se muzikom teško baviti, posebno negdje gdje je sve u znaku turbo folka. On takođe smatra da se pojavljuje  mnogo bendova, ali  da se oni ne zalažu koliko bi to trebali.  

„Neki misle da je dovoljno kupiti gitaru, osnovati bend sa drugarima dok piju pivo u kafani i da će sve, samo od sebe, da dođe, a zapravo tek tada treba da se radi.“


(Tupas mene)

Raljić kaže kako u velikoj mjeri klubovi i folk muzika „sabotiraju“ rad rok i sličnih bendova. “To je, nažalost, realnost naše sredine- većina mladih je u tom "turbo folk" fazonu, a mnogo manji broj u tzv. "urbanom", pa je logično da će klubovi puštati tu vrstu muzike. Za bendove poput mog, u Banjaluci, postoji  nekoliko mjesta na kojima se može svirati, ali to nisu neke velike zarade.“

Moconja misli drugačije. “Mislim da "folkeri" ne sabotiraju rad nego jednostavno imaju mnogo više prostora za rad od alternativnih pravaca muzike. U posljednje vrijeme u Banjaluci se pojavilo dovoljno klubova i pabova u kojima može da se svira. Bendovi dobiju priliku da pokažu šta znaju, te u zavisnosti od atmosfere koje naprave, sami sebi određuju da li će opet svirati tu ili neće.  Sve je uzročno posljedično.“

Bez obzira na ozbiljnost i “težinu” situacije Stanko i Dragan ne žale ni sekunde zbog svog izbora.


(Važno obavještenje)

Bendu Važno obavještenje bavljenje muzikom donijelo je nova iskustva, znanja, prijateljstva i, naravno, sreću i zadovoljstvo koje osjećaju dok stvaraju i izvode svoje pjesme. Kažu da je bilo i sitnih gubitaka. „Izgubili smo samo novac (smijeh).“

Moconja o značaju muzike u svom životu kaže: „Muzika mi je u životu sve i sve joj je podređeno. Zbog nje je bilo odricanja, svađa, izgubljenih živaca, para, „prijatelja“, ali opet je nekako sve na svom mjestu i ne žalim ni zbog čega.“

U svijetu muzike ništa nije stalno i zauvijek. Mijenjaju se lokali, (pod)žanrovi, članovi benda, bendovi.

I jedan i drugi bend nastali su iz čiste ljubavi prema muzici.

„Naš bend je i dalje u prvobitnom sastavu, što se jako rijetko dešava jer je jako teško uskladiti mišljenja četiri ili pet muzičara. Zato se postave mijenjaju, a članovi odlaze. Na koncu, ipak svi radimo za dobrobit benda. U bendu Tupas mene trenutno je u pripremi album, pjesme su tu, vježbamo, spremamo se... Dug i mukotrpan rad je u pitanju“, kazao je Dragan.

Važno obavještenje je od nastanka do onog što danas jesu prešlo dugačak put. „Niko od nas nije znao svirati, ali smo napravili bend. Bend koji je postao prilično ozbiljan. Evo, trenutno smo u pripremi drugog albuma, a imamo i menadžera koji je zadužen da dogovore oko svirki.“, kaže Stanko.

Cijena svirki nije fiksna u Banjaluci, a mnogo je faktora koji je određuju. “Cijena varira od gajbe piva, pa do 1.000 KM”, našalio se Moconja i dodao da u suštini bend sam sebi određuje cijenu u zavisnosti od toga koliko će ljudi doći da ih sluša i koliko će „napraviti“ posla u lokalu u kojem sviraju.

Prema Stankovim i Draganovim riječima, „muzika je jako skup sport“, pa su najčešće autorski bendovi u minusu zbog instrumenata, ostale muzičke opreme, zakupa vježbaona, putnih troškova i sl.

Pored sujete koja postoji na muzičkoj sceni, ne manjka im ni solidarnosti. Tako, Stanko i Dragan ističu kako u Banjaluci postoji veliki broj perspektivnih bendova među kojima izdvajaju: Sopot, Auroru, Ispad, Neuro i Brutal protest.

Za deset godina Stanko Važno obavještenje vidi pred punim londonskim Vemblijem, a Dragan kaže kako nema vremena za vračanje i gledanje u budućnost. Svakako, za Tupas mene nema tapkanja u mjestu već samo rad na novom albumu i ljeto ispunjeno festivalima i nastupima!

Lična karta bendova:

Važno Obavještenje 

Banjalučki bend osnovan 2007. godine. 

Članovi benda: Nikolina Devura (violina); Slobodan Lazičić (vokal i gitara); Đorđe Knežević (gitara i vokal); Mihailo Savić (bas gitara) i Stanko Raljić (bubanj)

Ideja: dati muzici jak autroski pečat i muzikom izraziti svoje stavove, viđenje stvari i dešavanja koji se oko njih zbivaju

Prvi album: V"Uvijek Za! (Protiv Ne!)", septembar 2012. godine 

Na DemoFest-u 2013. godine organizatori su ih proglasili za najperspektivniji banjalučki bend

Tupas mene 

Banjalučki bend osnovan 2011. godine 

Članovi benda: Davor Tojčić (vokal), Dragan Moconja(gitara), Bojan Jokšić (bas gitara), Draženko Kopuz (bubanj) i jedno vrijeme Milana Smiljanić kao back i lead vokal 

U julu 2012.godine bendu se priključuje tonac Marko Tica koji poboljšava kvalitet benda i preuzima menadžerski dio posla u bendu 

Dalji planovi: izdavanje albuma, snimanje što većeg broja spotova, promocija benda i naravno svjetska dominacija.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog