Vijesti

Podigni svoj glas - 5. juni, Svjetski dan životne sredine

"Nedavne katastrofalne poplave pokazuju da se i na ovim prostorima moramo hitno i konkretno posvetiti pitanju klimatskih promjena i njihovog uticaja. Ova poplava se nije mogla izbjeći, ali su se posljedice u značajnoj mjeri mogle umanjiti. Nije se moglo pretpostaviti da će poplave biti ovakvog intenziteta, ali mora postojati svijest da će se zbog promjene klime poplave i drugi vremenski ekstremi na ovim prostorima u budućnosti biti još učestaliji i razorniji", ističe Miodrag Dakić iz Centra za životnu sredinu.

On dodaje da odgovornost za katastrofalne posljedice poplava predstavnici vlasti ne mogu prebacivati na nenadležne subjekte. 

"Činjenica je da je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi Republike Srpske institucija koja je ispred BiH odgovorna za koordinaciju aktivnosti po pitanju Okvirne konvencije o klimatskim promjenama Ujedinjenih nacija. Građani i mediji bi trebali postaviti pitanje ministrici Golić šta je do sada urađeno na realizaciji preporuka iz Prvog nacionalnog izvještaja BiH za UN Okvirnu konvenciju o klimatskim promjenama. Istovremeno, ministarstvo je izdalo ekološke dozvole za projekte koji doprinose ubrzavanju klimatskih promjena, kao što su npr. projekti termoelektrana u Stanarima i Ugljeviku." 

Zato bi, kako se navodi, umjesto podrške aktivnostima koje ubrzavaju klimatske promjene, vlasti u BiH bi morale da rade na aktivnostima koje imaju minimalan negativni uticaj na klimatske promjene i životnu sredinu, te rade na aktivnostima koje jačanjem otpornosti zajednica i društva u cjelini umanjuju posljedice klimatskih promjena. 

Za takve aktivnosti vlasti imaju na raspolaganju značajan broj institucija, stručnjaka, udruženja i građana, koji bi bili voljni da se uključe i pomognu, ali vlasti moraju postaviti okvir za diskusiju i uključivanje u takav proces. 

"Koristimo ovu priliku da još jednom pozovemo predstavnike Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, da produže javni uvid i pokrenu kvalitetnu diskusiju o rješenjima koja nudi Nacrt izmjena i dopuna Prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine. Nedavne poplave prekrajaju mape i uvode potpuno nove okolnosti kojima se kao društvo moramo prilagođavati, a prostorni plan je dokumet koji mora ponuditi adekvatna rješenja", navodi Dakić.

Svjetski dan životne sredine se u svijetu obilježava još od davne 1973. godine, kada je održana prva UN konferencija posvećena uticaju čovjeka na životnu sredinu. Ove godine moto obilježavanja ovog dana je “Podigni svoj glas, a ne nivo mora”, posvećen problemu klimatskih promjena i uticaja na male ostrvske države. Najveći problem ovih država je gubitak teritorije usljed podizanja nivoa mora, ali i drugi uticaji koje klimatske promjene imaju na ove države. 

izvor: Frontal

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog