Region

Osam uslova EU za Srbiju

Od pune primjene briselskih dogovora zavisi kada će Evropska unija otvoriti prva poglavlja u pregovorima sa Srbijom.

Prema saznanjima „Blica”, EU ima ukupno osam zahtjeva od Beograda kada je riječ o Kosovu. 

Očekuju da se završi izrada nacrta statuta Zajednice srpskih opština. Takođe, traže da Beograd sprovede sve što je dogovoreno s Prištinom na polju telekomunikacija, energetike, izgradnje stalnih administrativnih prelaza. 

1. Nacrt statuta Zajednice srpskih opština

2. Primjena dogovora o telefoniji - pozivni broj za Kosovo

3. Primjena postignutih dogovora o energetici

4. Izgradnja stalnih prelaza između Srbije i Kosova 

5. Blokiranje ilegalnih prelaza „zbog šverca“

6. Prihvatanje pasoša Kosova na granicama Srbije

7. Učešće Prištine u svim oblicima saradnje u regionu

8. Regulisanje Parka mira u severnoj Mitrovici

Među zahtjevima su i blokiranje ilegalnih prelaza, prihvatanje kosovskih dokumenata na prelazima s inostranstvom, puno uključivanje Kosova u regionalnu saradnju. Tu spada i regulisanje Parka mira u sjevernoj Kosovskoj Mitrovici, kojem se protivi Priština.

Vlastima u Beogradu je iz EU poručeno da evropski partneri nisu zadovoljni stepenom primjene dogovora iz Brisela. Iako su ovi uslovi iznova ponovljeni srpskim vlastima, poznati su i odranije.

Puno ispunjavanje Briselskog sporazuma posebno je važno Njemačkoj. 

Vlasti u Berlinu, i vlada kancelarke Angele Merkel i parlamentarci iz Bundestaga, smatraju da u pregovorima EU i Srbije prvo treba da se otvori poglavlje 35, koje se tiče Kosova. Za otvaranje tog poglavlja je, međutim, neophodno da se primjenjuju do sada postignuti dogovori iz dijaloga Beograda i Prištine u Briselu. 

Komesar za proširenje EU Johanes Han kazao je da, iako Kosovo još nema vladu, postoje stvari koje Beograd može sam da uradi.

Čekajući Prištinu

- Vaša vlada dobro zna šta treba i šta može da se uradi i mogu samo da apelujem da se to uradi i, u zavisnosti od nivoa primjene, mi ćemo nastaviti proces - izjavio je Han prilikom nedavne posjete Srbiji.

Zapadne zvaničnike izgleda da malo brine to što dijalog već pola godine stoji jer Kosovo nema novu vladu. 

Odmah poslije martovskih izbora u Srbiji, premijer Aleksandar Vučić i šef diplomatije Ivica Dačić su rekli da žele da se dijalog s Prištinom nastavi što prije.

Međutim, na Kosovu je u toku proljeća bila kampanja za parlamentarne izbore, na kojima se glasalo u junu, a od tada do danas tamošnje stranke nisu u stanju da se dogovore o novoj vladajućoj koaliciji.

Prema poslednjim informacijama, konstituisanje skupštine Kosova trebalo bi da bude završeno do kraja nedjelje. U tom roku će se DPK Hašima Tačija i DSK Ise Mustafe dogovoriti o programu i sastavu vlade. 

Mustafa i Tači još pregovaraju ko će od njih dvojice biti premijer.

izvor: Blic.rs

  

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog