Region

Kako je Batočina dočekala učenike iz Prizrena

Osnovna škola "Sveti Sava" u Batočini je prošle nedjelje dobila dva učenika albanske nacionalnosti čiji su se roditelji doselili sa Kosova.

Roditelji su u ovom mjestu u centralnoj Srbiji otvorili pekaru i nastavili porodični biznis, a djeca već pohađaju nastavu i to na albanskom jeziku.

Među veselom grajom djece na školskom odmoru čuju se i glasovi dvoje učenika albanske nacionalnosti, koji od prije nedjelju dana pohađaju nastavu u školi Sveti Sava u Batočini. Njihov otac, nedavno je preselio porodični biznis iz Subotice u ovo mjesto, a potom u Šumadiju doveo suprugu i dvoje djece koji su donedavno živjeli u jednom mjestu kod Prizrena.

Direktorka škole Snežana Đorđević kaže za Radio Slobodna Evropa da su zaposleni sebi prevashodno postavili zadatak da pomognu novim đacima da se uklope u školski život i novu sredinu.

​"Prvo smo im obezbijedili učenje srpskog jezika pošto oni znaju samo Albanski. Što se tiče ostalih predmeta prilagodili smo nastavu da ih pripremimo za polaganje razrednog ispita. Još uvijek ispitujemo njihovo inicijalno znanje, odnosno ono šta su naučili na Kosovu, kako bi znali kako da krenemo dalje", kaže Đorđevićeva.

Glavni čovjek za pomoć đacima Albancima je nastavnik engleskog jezika Miroslav Stefanović koji je prosvjetnu karijeru započeo na Kosovu, gdje je prije dolasaka u Batočinu, 1999. godine, predavao engleski jezik.

"Od kako su došli sa Kosova ja najviše radim sa njima jer govorim albanski jezik. Oni su se dobro uklopili sa ostalim učenicima koji im pomažu da lakše savladaju srpski jezik", navodi Stefanović.

On podsjeća, da su nekada, prije ratova u kojima se raspala Jugoslavija, učenici na Kosovu bili obavezni da znaju i srpski i albanski jezik.

​"Ranije sam albanski znao još bolje, ali pošto već 16 godina nisam imao priliku da ga govorim redovno, malo sam ga zaboravio, pa se nadam da ću radeći sa njima malo da obnovim svoje znanje. U vrijeme bratstva-jedinstva na Kosovu je srpski bio obavezan nastvni predmet za đake albanske narodnosti, a albanski obavezan nastavni predmet za đake srpske narodnosti", ističe Stefanović.

Dok roditelji rade u pekari i izbjegavaju publicitet, njihova djeca uče i igraju se sa vršnjacima iz Batočine.

Direktorka škole prenosi utiske nastavnika, koji kažu da su se novi đaci lijepo snašli i da su ih drugovi iz razreda prihvatili kao dio svog kolektiva. Već se pripremaju se za prvo zajedničko druženje uz pecivo i sokove u pekari kod svojih novih prijatelja.

"Razredna dječaka, koji je šesti razred mi je rekla da su se djeca sama organizovala, da svi zajedno odu u pekaru svog druga, koju drži njegovi roditelji i tako pokažu da su svi zajedno i da ga podržavaju u svemu", smatra Đorđevićeva.

Naša sagovornica tvrdi da, iako je Batočina malo mjesto, u njoj nema nikakvih predrasuda prema porodici koja je došla sa Kosova i da se ljudi trude da pomognu svojim novim komšijama, kao što i u školi novi đaci imaju punu podršku nastavnika i učenika.

"Mi živimo u civilizovanom društvu koje poštuje različitosti i koje podrazumijeva da treba pomoći svakom čovjeku koji je u nevolji. Ta porodica sa Kosova je došla ovdje zato što je to željela ili zbog toga što je zbog nečega morala. Mi smo spremni da im pomognemo u svakom pogledu", poručuje direktorka škole.

Izvor: RSE

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog