Region

Svjetski mediji: Loš početak nove hrvatske vlade

Zahtjev Centra Simon Vizental iz Јerusalima i pisma kojim je Efraim Zurof tražio hitnu smjenu hrvatskog ministra kulture okupriao je pažnju svjetskih medija.

Mediji konstatuju loš početak nove hrvatske vlade. Rojters navodi da je pokušao da kontaktira ministra Hasanbegovića koji, međutim, nije bio dostupan, prenio je je Indeks.hr.

- Sama činjenica da Hasanbegović objavljuje takvo smeće, koje reklamira na veb stranici dobro poznate antisemitske organizacije Stormfront, dovoljan je razlog da ga se makne s pozicije ministra u vladi zemlje koja je dio Evropske unije. Јoš je gore to što ministar slijepo odbija da prepozna genocidnu prirodu ustaškog režima, a prezire hrabre hrvatske antifašiste koji su se protiv njega borili  - istakao je Zurof u pismu, čije je dijelove prenio Rojters.

Zurof smatra da je u pitanju apsolutna revizija istorije Drugog svjetskog rata i Holokausta bez ikakvog osnova.

 -To je nečuveno i apsolutno neprihvatljivo - smatra on.

Rojters podsjeća da Hasanbegović pripada koaliciji HDZ-Most i da je nekoliko udruženja do sada tražilo njegovu smjenu.

Hasanbegovićem se bavio i bečki list Standard koji navodi da je "početak vlade nastale koalicijom konzervativnog HDZ i nove stranke Most obilježen kulturnim ratom".

Najsporniji je, piše list, ministar kulture Zlatko Hasanbegović, istoričar koji veliča fašiste i ustaše.

- On želi da uvede zakon o lustraciji, na osnovu kojeg bi predstavnici bivšeg jugoslavenskog režima bili isključeni iz javnog života. U najboljem slučaju, u hvratskoj vladi posao su dobili ekstremisti kako bi skrenuli pažnju javnosti s teških mjera koje Hrvatska mora sprovesti kako bi riješila problem velike zaduženosti - ocijenio je bečki list.

Za novog ministra bečki dnevnik kaže da je prijatelj šefa HDZ-a Tomislava Karamarka, koji mu je "u najboljem slučaju sredio tu poziciju". Ipak, Standard zaključuje da je to samo jedna od teza i da nije sigurno kako se zapravo dogodilo da Hasanbegović bude dio nove vlade.

Berlinski Tagescajtung ističe da je Hasanbegović novoj vladi donio loš početak i podsjeća da su se u Saboru njegovom postavljenju protivili ljevica i liberali. List konstantuje da je Hasanbegovićevo imenovanje samo još povećalo raskol između lijevog i desnog dijela hrvatskog društva. Takođe, navodi da je u Hrvatskoj u toku pravi kulturni rat koji se vodi protiv Hasanbegovića.

Njemačka agencija DPA piše da je nova vlada krenula "s putovanjem u ideološku prošlost" i navodi Hasanbegovića kao primjer za to.

- Novi ministar kulture izazvao je odbijanje većine hrvatske umjetničke scene. Taj istoričar je poznat kao tvrdolinijaš u stvarima poput ljubavi prema domovini - piše DPA, koja citira i upravnika riječkog HNK Olivera Frljića, koji je upozorio na to da takva politika destabilizuje hrvatsko društvo.

Francuski Mond je u tekstu o vladi Tihomira Oreškovića napisao da je Hasanbegović jedan od dvojice najosporavanijih ministara. Prethodno je, naime, bio smijenjen ministar za boračka pitanja Mijo Crnoja, koji je zagovarao sačinjavanje registra "izdajnika i agresora".

- Ali, Tomislav Karamarko, čvrst zagovornik nasljeđa Franje Tuđmana, i pravi vođa nove vlade imenovan na mjesto zamjenika premijera, u vladu je postavio dvojicu ministara iz redove svoje stranke koji su najviše osporavani - piše Mond.

Nakon imenovanja Hasanbegovića, podsjeća Mond, došlo je do nekoliko protesta nevladinih organizacija i udruženja koja vode brigu o ljudkih pravima, ali je Orešković stao u njegovu odbranu.

Izvor: Tanjug
Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog