Banja Luka

U prihvatilištu 140 pasa, ove godine udomljena 52 ljubimca

O napuštenim i izgubljenim psima u prihvatilištu se vodi briga, pruža odgovarajuća veterinarska zaštita, a svi psi koji se daju na usvajanje prolaze, osim veterinarskog pregleda i vakcinisanja, i test procjene karaktera.

U prihvatilištu za napuštene pse u Ramićima trenutno boravi 140 pasa - ove godine udomljena su 52 iz azila, dok je 11 vraćeno vlasniku, ističu u Odjeljenju za komunalne poslove Gradske uprave Banjaluka. 

Oni apeluju da građani ljubimce ne ostavljaju bez nadzora niti puštaju da slobodno lutaju ulicama i navode da je Higijeničarska služba tokom godine sa ulica sklonila 153 psa. 

Iz ovog odjeljenja navode da se o napuštenim i izgubljenim psima u prihvatilištu vodi briga, pruža odgovarajuća veterinarska zaštita, te da svi psi koji se daju na usvajanje prolaze, osim veterinarskog pregleda i vakcinisanja, i test procjene karaktera. 

Programom zajedničke komunalne potrošnje za ovu godinu u budžetu grada za obavljanje poslova Higijeničarske službe i rada prihvatilišta za napuštene pse planirana je 151.000 KM. 

U odjeljenju za komunalne poslove kažu da je kapacitet prihvatilišta od 60 do 80 pasa. 

Grad je prije desetak godina pokrenuo postupak izgradnje novog prihvatilišta za pse i odredio novu lokaciju u Motikama, ali, kako navode u ovom odjeljenju, zbog nedostatka finansijskih sredstava, do sada nije pristupljeno realizaciji. 

Higijeničarska služba izlazi na teren po dojavi građana, na zahtjev službenih lica, veterinarskih inspektora ili komunalne policije, te redovno u okviru obilaska gradskih lokacija. 

Iz Odjeljenja za komunalne poslove naglašavaju da je Grad Banjaluka osnivanjem prihvatilišta za napuštene pse i Higijeničarske službe uspostavio sistem kontrole populacije pasa lutalica i postavio osnovne principe i pravila iz okvira navedene oblasti. 

Grad Banjaluka poslove u prihvatilištu za napuštene pse i Higijeničarskoj službi vodi po sistemu dobrobiti, koji predstavlja odnos životinja, čovjeka i životne sredine. 

"Vodeći princip u radu prihvatilišta za napuštene pse je promocija odgovornog vlasništva koja može značajno smanjiti broj pasa lutalica i pojavu zoonoza. 

Ekologija pasa je u vezi sa ljudskim aktivnostima, a kontrola populacije mora biti povezana sa promjenama u ljudskom ponašanju da bi imala efekat", navode iz Odjeljenja za komunalne poslove. 

Jedan od najznačajnijih elemenata u okviru kontrole populacije pasa jeste i preventivno djelovanje na ovu pojavu kroz rad sa najmlađima. 

Grad Banjaluka u saradnji sa predstavništvom Fondacije "Dog trast" u BiH sprovodi programe edukacije djece i sterilizacije pasa lutalica. 

Od 2015. godine, saradnja Udruženja građana "Koliba" i Fondacije "Dog trast", predstavništvo za BiH, omogućava radionice djeci školskog uzrasta u svim školama u Banjaluci. 

Radionica sadrži različite interaktivne aktivnosti, za koje su osnova teme u vezi sa držanjem i brigom o psima: odgovornost vlasnika, diskusije, debate, podsticanje kreativnog razmišljanja, kao i bezbjednost prilikom prilaska i tokom igre sa psima. 

 

Izvor: srna
 
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog