Republika Srpska

''Гаспромњефт'' неће тражити преиспитивање куповине НИС

БЕОГРАД - Генерални директор НИС-а Кирил Кравченко изјавио је да је на резултат пословања те компаније у 2008. години „стављена тачка", тако да ће акценат пословања бити на петогодишњем развоју предузећа и најавио да „Гаспромњефт" неће тражити преиспитивање куповине већинског пакета акција НИС-а.


За нас је најважније да имамо јасну слику тако да ми сада можемо конкретно и јасно да одговарамо и малим акционарима и спољним партнерима. Притом, акционари су се договорили да то не подразумјева промјену ни цијене куповине 'Гаспромњефта', ни промену удјела власничке структуре", рекао је Кравченко.

„Акционари су међу собом донијели одлуку, а на основу сарадње која постоји између Владе Србије и 'Гаспромњефта', сада се разматрају мјере о повећању текућег пословања НИС-а, што ће омогућити да се компензују резултати из прошлости", навео је Кравченко, дан послије сједнице Управног одбора НИС-а, на којој је потврђен губитак у пословању те компаније од осам милијарди динара у прошлој години.


Кравченко је рекао да прихваћени извјештај о губитку, неће утицати ни на започети инвестициони програм, тако да се модернизација рафинерија наставља у складу са купопродајним уговором.

Кравченко је оцијенио и да постојање губитка незнатно утиче, тек око један одсто на износ пореза који компанија уплаћује у српски буџет. Као основне разлоге губитка у 2008. години у НИС-у наводе промјену тадашњих цијена нафтних деривата и курса динара, а на резултат пословања утицало је и специфично управљање компанијом, попут грешака у попису и кршења међународних рачуноводствених стандарда.

НИС је у 2008. години уплатио у државну касу 50 милијарди динара на име пореских дажбина, од којих је 587 милиона порез на профит.

Кравченко тврди, да ће без обзира на актуелне резултате, износ пореских дажбина НИС-а у овој години бити повећан због већих акциза.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog