Црногорски реми на Вемблију

Одиграни су и последњи квалификациони дуели за ЕП у 2010. години, а највише су профитирали Црна Гора, Њемачка, Холандија, Мађарска и Шпанија.

После три побједе Црногорци су коначно заустављени, али Енглеска не може да се подичи ремијем на свом “Вемблију” јер су гости остали лидери групе Г.

Њемачка је лако побиједила Казахстан и искористила неочекиван пораз Турске у Азербејџану те спектакуларан реми Белгије и Турске. Холандија је декласирала Шведску у дербију групе Е, док је Шпанија славила у Шкотској.

Европско првенство 2012, квалификације:

Група А: Лудница у Бриселу, Нијемци се издвојили, Азери шокирали Турке

Њемачка је била сигурна у Казахстану и са три гола у другом полувремену искористила реми Белгије и Аустрије те стекла пет бодова предности испред ривала.

Клосе, Гомез и Подолски су донијели четврту победу “Елфу”.

Утакмице у овој групи сигурно је обиљежио спектакуларан меч у Бриселу гдје су се Белгија и Аустрија смјењивали у вођству и на крају после три гола у самој завршници поделили бодове. Белгија је повела 1:0, гости су преокренули на 2:1, потом је Белгија изједначила, а онда Аустрија стигла до 3:2. Три минуте прије краја Огуњими је поново изједначио, а онда у 90. минуту Ломбертс погодио за нови преокрет.

Међутим, у последњим тренуцима Бегијанци су поново капитулирали па је Харник донио бод гостима. Ипак, највеће изненађење направио је Азербејџан који је минималним резултатом савладао Турску и удаљио је од борбе за прво мјесто.

Азербејџан – Турска 1:0 (1:0)

Садјогов 39

Казахстан – Њемачка 0:3 (0:0)

Клосе 48, Гомес 76, Подолски 85

Белгија – Аустрија 4:4 (1:2)

Восен 11, Фелаини 47, Огуњими 87, Ломбертс 90 – Шимер 14, 62, Арнаутовић 29, Харник 90

Табела: Њемачка 12, Аустрија 7, Турска 6, Белгија 4, Азербејџан 1, Казахстан 0

Група Б: Руси лидери, Јермени убједљиви, реми у Даблину

Русија је забиљежила трећу узастопну побједу пошто је голом Кержакова славила у Скопљу против Македоније. “Зборнаја” је тако преузела лидерско мјесто у групи испред Словачке и Ирске који су подијелили бодове у Жилини. Са ове двије селекције изједначена је и Јерменија која није пропустила да “напуни” мрежу Андоре и настави невјероватан пут кроз ове квалификације.

Јерменија – Андора 4:0 (3:0)

Газарјан 4, Мхитарјан 16, Мовсисјан 33, Пизели 51

Македонија – Русија 0:1 (0:1)

Кержаков 8

Словачка - Република Ирска 1:1 (0:1)

Дурица 36 - Леџер 16

Табела: Русија 9, Словачка 7, Република Ирска 7, Јерменија 7, Македонија 4, Андора 0

Група Ц: Брука у Ђенови, Словенија највише профитирала

У сијенци скандала и прекида меча Србије и Италије у Ђенови протекла су друга два дуела у групи Ц.

Словенија је захваљујући аутоголу Сидоренкова савладала Естонију и изједначила се са Италијом, док су Сјеверни Ирци пропустили шансу да компензују бод освојен против Италије јер су одиграли само 1:1 са Фарским Острвима у Торшавну.

Фарска Острва - Сјеверна Ирска 1:1 (0:0)

Холст 60 – Лаферти 76

Естонија – Словенија 0:1 (0:0)

Сидоренков 66аг

Италија - Србија 0:0, прекид

Табела: Италија 7, Словенија 7, Естонија 6, Сјеверна Ирска 5, Србија 4, Фарска Острва 1

Група Д: Французи у серији, Бјелорисија их прати

Француска полако али сигурно излази из кризе. Са 2:0 савладала је Луксембург и стигла до деветог бода у групи. Стријелци у Мецу били су Карим Бензема у 22. и Јоан Гуркуф у 76. минуту.

Корак за “пијевцима” држи Бјелорусија која је истим резултатом савладала Албанију која је трећа са пет бодова.

Родионов је погодио у деветом, а Кривец у 76. минуту и тако у директном дуелу донијели друго мјесто свом тиму испред Албаније и БиХ.

Бјелорусија – Албанија 2:0 (1:0)

Родионов 9, Кривец 76

Француска – Луксембург 2:0 (1:0)

Бензема 22, Гуркуф 76

Табела: Француска 9, Бјелорусија 8, Албанија 5, Босна и Херцеговина 4, Румунија 2, Луксембург 1

Група Е: “Лале” потврдиле ауторитет, Мађари и Молдавци у игри

Вицешампион свијета Холандија потврдила је у директном дуелу са Шведском да неће допустити изненађење и да ће поново лако стићи до првог мјеста у квалификационој групи.

Хунтелар и Афелај су са по два гола прегазили Швеђане којима није помогао ни Златан Ибрахимовић. Молдавија је још једно позитивно изненађење квалификација, а тријумфом у Сан Марину са 2:0 стигла је до шестог бода и изједначила се са Шведском.

Поразом Шведске највише је профитирала Мађарска која је голом Џуџака у 90. минуту трећи пут побиједила и постала први пратилац Холандије.

Финска – Мађарска 1:2 (0:0)

Форсел 86 - Шалаи 50, Џуџак 90

Холандија – Шведска 4:1 (2:0)

Хунтелар 5, 55, Афелај 37, 59 – Гранквист 69

Сан Марино – Молдавија 0:2 (0:1)

Јосан 20, Дорос 86

Табела: Холандија 12, Мађарска 9, Шведска 6, Молдавија 6, Финска 1, Сан Марино 0

Група Ф: Грци се вратили, Летонци и Грузијци одиграли за Хрвате

Селекција Грчке успјела је да савлада Израел и са осам бодове преузме прво мјесто на табели групе Ф. Саппингидис и Карагунис из пенала донијели су три бода Хеленима који имају бод више од Хрватске.

“Ватрени” су већ савладали Грчку па су више чекали резултат из Летоније гдје је гостовала Грузија. Билићевом тиму највише је одговарао реми који је на крају и дошао поготком Кануа у 90. минуту за домаћина. Претходно је Сирадзе донио предност Грузији.

Летонија – Грузија 1:1 (0:0)

Кануа 90 – Сирадзе 74

Грчка – Израел 2:1(1:0)

Салпингидис 22, Карагунис 63п – Спиропулос 59аг

Табела: Грчка 8, Хрватска 7, Грузија 6, Израел 4, Летонија 4, Малта 0

Група Г: “Монтенегрини” одољели на “Вемблију”, првјенац Швајцарске

Црна Гора потврдила је да три побједе на старту квалификација нису случајност јер је успјела да остане непоражена и на “Вемблију” па је и после четвртог меча Божовић остао несавладан.

"Албион" је преко Рунија, Џонсона и Берија константно угрожавао гол бившег голмана Партизана који је имао неколико одличних интервенција и свакако био најзаслужнији за велики бод Црне Горе која је играла без два најбоља играча Мирка Вучинића и Стевана Јоветића.

Тим Златка Крањчара задржао је три бода предности испред повредама осакаћених Енглеза. Прве бодове освојила је Швајцарска убједљивим тријумфом над Велсом са 4:1.

"Овај резултат ће остати упамћен. Црногорци су мудром игром заскочили Енглезе. Играти против Енглеза на Вемблију неријешено - то се може сматрати побједом", изјавио је селектор црногорске репрезентације Златко Крањчар.

Швајцарска – Велс 4:1 (2:1)

Стокер 9, Стрелер 22, Инлер 82, Стокер 89 – Бејл 13

Енглеска - Црна Гора 0:0

Табела: Црна Гора 10, Енглеска 7, Бугарска 3, Швајцарска 3, Велс 0

Група Х: Португалци прате Норвешку

Репрезентација Португала побиједила је Исланд у гостима са 3:1 головима Кристијана Роналда и Раула Мирелеша у првом полувремену, те Хелдера Постиге у другом и наставла трку за Норвешком која има два буда више. Овај тандем и даље прати Данска која је била сигурна са 2:0 против Кипра. Стријелци у Копенхагену били су Расмусен у 47. и Лоренцен у 81. минуту меча.

Данска – Кипар 2:0 (0:0)

Расмусен 47, Лоренцен 81

Исланд – Португал 1:3 (1:2)

Хелгусон 17 - К. Роналдо 3, Мирелеш 27, Постига 72

Табела: Норвешка 9, Португалија 7, Данска 6, Кипар 1, Исланд 0

Група И: Шпанци се мучили, Чеси прате

Првак свијета Шпанија теже него што се очекивало савладала је као гост Шкотску и освојила девети бод у групи. Шкоти су два пута стизали предност “фурије”, головима Нејсмита и Пикеа који је погодио своју мрежу, после погодака Виље са пенала и Инијесте, а битну побједу Дел Боскеу донио је Баскијац Фернандо Љоренте који је у 79. минуту остао сам на пет метара и лако погодио мрежу.

Шпанију сада прати Чешка која је головима Нецида и Кадлеца у првом полувремену савладала Лихтенштајн у гостима.

Лихтенштајн – Чешка 0:2 (0:2)