Vijesti

Pet firmi prošlo pretkvalifikacije za obnovu KC Banja Luka

BANJALUKA- Evaluacione kriterijume pretkvalifikacionog postupka za rekonstrukciju i opremanje centralnog medicinskog bloka Kliničkog centra Banjaluka u potpunosti je zadovoljilo pet kompanija, koje bi tokom avgusta mogle da dostave svoje ponude, izjavio je direktor Jedinice za koordinaciju projekata Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Gordan Jelić.

Jelić je rekao da je riječ o kompanijama "Famed" iz Austrije, "Metrostav" iz Češke, češko-španskom konzorcijumu "OHL ŽS – OHL SA", italijansko-srpskom konzorcijumu "CMB – Unieko" i kompaniji "Buig batiment internešnel" iz Francuske.

"Mislim da smo dobili jako kvalitetnu listu firmi, pogotovo ako se uzme u obzir da je francuski `Buig` treća najveća kompanija na svijetu", rekao je Jelić na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je naveo da su ove kompanije ispunile svih 16 evaluacionih podkriterijuma među 11 kompanija, koje su dostavile svoje aplikacije u septembru prošle godine.

Jelić je dodao da su evaluacioni kriterijumi podrazumijevali podobnost, istoriju neispunjavanja ugovora, finansijsku situaciju i učinak, uključujući i revizorske izvještaje, te prethodno iskustvo u gradnji bolnica, koje podrazumijeva bolnicu od barem 25.000 metara kvadratnih sa svim građevinskim radovima i unutrašnjim opremanjem.

Evropska investiciona banka /EIB/ dala je saglasnost na evaluaciju 14. juna.

Jelić je naveo da kriterijume nisu ispunile kompanije "Sinohidro" iz Kine, "Simed internešnel" iz Holandije, austrijski "Štrabag" i "Por Bau", konzorcijum "Čemkostav – Integral inženjering" Češka-BiH i turski konzorcijum "Limak i Kur", većinom zbog neiskustva u gradnji bolnica.

Prema njegovim riječima, projekat rekonstrukcije i opremanja podrazumijevaće model "ključ u ruke", što je donekle usporilo projekat pretkvalifikacije, dok bi ovih pet kompanija u avgustu trebalo da budu pozvane da dostave tehničku i finansijsku ponudu.

Jelić očekuje da bi se ugovor o početku rekonstrukcije Centralnog medicinskog bloka i izgradnje novog sjevernog krila, veličine 66.000 metara kvadratnih, mogao potpisati početkom naredne godine.

On je istakao da projekat podrazumijeva kompletnu rekonstrukciju dvije kule na Paprikovcu, dok će se nezavršena betonska konstrukcija srušiti, a u novom sjevernom krilu nalaziće se 12 operacionih sala, Centar za urgentnu medicinu i patologija, čime će se preseliti hirurgija sa lokacije u centru grada.

Govoreći o cijeni radova, Jelić je rekao da će ona iznositi 62 miliona evra, ali da će kompanije na nju dodati projektni menadžment, angažovati lokalne podizvođače, te platiti bankovne garancije i osiguranja, što bi iznosilo još 30 odsto. "Nadamo se da ćemo uspjeti da se ugradimo u raspoloživi budžet od 82 miliona evra", rekao je Jelić.

On je precizirao da je pri kraju realizacija ugovora sa njemačkom kompanijom "Obermejer", koja radi vrijednosni inženjering projektne dokumentacije, navodeći da je ovaj ugovor spriječio nastanak velikih problema.

"Projekat, koji je prema predračunima iz Sarajeva samo za izvođačke radove vrijedio 92 miliona evra, i do kraja procjene mogao da naraste na više od 130 miliona evra, ne bi bio realizovan. Nijemci su nakon četiri mjeseca došli do cifre od 62 miliona evra, tako da smo sa 1,9 miliona evra koje smo im platili, uštedjeli 30 miliona evra", rekao je Jelić.

(Srna/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog