BiH

BiH izvezla oružje vrijedno 108 miliona evra, najviše u Saudijsku Arabiju

Bosna i Hercegovina izvezla je oko pet miliona i dvjesta hiljada komada vojne opreme čija je vrijednost približno oko 108 miliona evra.

Najveći dio je otišao u Saudijsku Arabiju.

Fabrika Igman d.d. iz Konjica, nalazi se među prvih pet kompanija namjenske industrije u regionu.

Trenutno, gotovo cijela proizvodnja municije plasira se na inostrana tržišta, u čak pedeset zemalja svijeta i na pet kontinenata.

Fabrika Igman je u svjetskom vrhu kada je riječ o proizvodnji municije malog kalibra, devet mm, 5.56 mm, 7.62 mm i 12.7 mm, ističe direktor Đahid Muratbegović.

Za koga se proizvodi oružje?

Igman je u stanju, kako kaže Muratbegović, da istovremeno proizvodi municiju po istočnoj (ruskoj) i po zapadnoj (NATO) varijanti, te da tu mogućnost nema mnogo fabrika u svijetu. No, on nije želio da govori o tome da li se vojna oprema izvozi u Saudijsku Arabiju.

"Iz godine u godinu povećava se obim poslovanja i dobit, prije svega zbog kvaliteta municije koja izlazi iz pogona ove fabrike čime se osvajaju nova tržišta i zadobija povjerenje međunarodnih kupaca. Godina uspjeha je 2019. godina, profit je povećan za 13 odsto, zaposlili smo novih 70 radnika, u opremu smo investirali nepunih sedam miliona evra. I ovo je najbolja godina od 1996. ili od Dejtonskog mirovnog sporazuma. Imamo nove kupce, a stari nam se vraćaju", kaže Muratbegović za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Muratbegović dodaje da fabrika izvozi municiju u jednu azijsku državu, kao i da asortiman odgovara potrebama savremenih armija svijeta.

Sagovornika za ovu temu RSE nije uspio da pornađe u: Ministarstvu spoljašnje trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Spoljašnjo-trgovinskoj komori BiH i Fabrici UNIS GINEX Goražde.

Šta se najviše izvozi?

Namjenska industrija u Bosni i Hercegovini jedna je od malobrojnih grana gdje je izvoz petnaest puta veći od uvoza.

Bosna i Hercegovina je u 2019. godini izvozila oružje, municiju, njihove dijelove i pribor u 42 zemlje svijeta.

Vojno - politički analitičar Đuro Kozar naglašava značaj rasta namjenske industrije, posebno u Federaciji Bosne i Hercegovine, gdje je, kako kaže, uočljiva velika ekspanzija industrije naoružanja i vojne opreme.

"Najzaslužnija za to je Vlada Federacije, koja je vlasnik većine firmi koje se bave tom proizvodnjom, i ona, recimo u Igmanu, već četvrtu godinu ne uzima profit koji fabrika ostvaruje, već ga usmjerava u nova investiranja. Na isti način ta vlada podstiče razvoj u Gineksu, u Goraždu, i u Pretisu, u Vogošći kod Sarajeva. Bitno je što se u Igman puno ulaže, jer ova fabrika izvozi municiju u pedeset zemalja širom svijeta. Malo je fabrika u svijetu koje na istom mjestu, u istom trenutku mogu proizvoditi standardnu municiju koju koriste NATO snage, te nestandardnu municiju, misli se na lovačku municiju", ističe Kozar.

Vojno - politički analitičar, profesor Berko Zečević, kaže da je obaveza BiH da ispoštuje sve međunarodne i domaće propise i zakone, što je najvažnije za izvoz vojne opreme.

"Po međunarodnim propisima, a suština je da li se poštuju propisi, podrazumijeva se da zemlja izvoznik mora da zna ko je krajnji, posljednji korisnik. A to može biti samo država, ne može biti privatna institucija ili organizacija. Prema tome, ne postoji nikakva mogućnost da se bilo šta napravi u Bosni i Hercegovini od oružja i municije, da se izveze, a da to prije svega nije prošlo Ministarstvo za spoljašnju trgovinu, Ministarstvo sigurnosti, Ministarstvo odbrane, entitetska ministarstva unutrašnjih poslova, odgovarajuće komisije pri vladama oba entiteta", navodi Zečević.

Koliko BiH uvozi?

Znatno manje od izvoza, BiH je uvozila oružje, municiju i opremu.

U 2019. godini uvoz je iznosio preko sedam miliona evra što je minorno u odnosu na izvoz od skoro 109 miliona evra.

Na listi prvih deset država su Italija, Srbija, Njemačka, Slovenija,Turska, Češka Republika, Sjedinjene Američke Države, Hrvatska, Španija i Slovačka Republika.

Izvještaji međunarodnih agencija ukazuju da je kontrola oružja u BiH na zadovoljavajućem nivou, istaknuto je u maju ove godine, tokom jedne od radionica Ministarstva spoljašnje trgovine i ekonomskih odnosa posvećenih kontroli spoljnotrgovinskog prometa oružjem, vojnom opremom i sredstvima posebne namene.

 

Izvor: b92
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog